This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

O mojej miejscowości

GRABOWNICA STARZEŃSKA to miejscowość w woj. podkarpackim (gmina Brzozów). Leży  na pograniczu Pogórza Dynowskiego i Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, nad rzeką Stobnicą. Liczy ok. 3,1 tys. mieszkańców. Nazwa wsi pochodzi od dużej ilość drzew – grabów, rosnących w tej okolicy, zaś drugi jej człon od  nazwiska właścicieli – Starzeńskich.

Moja miejscowość  posiada bogatą historię. Znajduje się tu dworek z XVIII wieku, który należał do właścicieli Grabownicy.

Mamy także zabytkowy murowany kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja i Józefa wykonany w stylu neogotyckim, który zbudowany został w latach 1913-26 według projektu architektów z Sanoka – Władysława Chomiaka i Wilhelma Szomka.

Na terenie wsi działa jedna z najstarszych ochotniczych straży pożarnych na Podkarpaciu, która w 2013 roku będzie obchodziła 125-lecie istnienia. Jednostka ta jest włączona do  krajowej sieci ratownictwa.

W Grabownicy znajdują się także nieczynne w większości szyby naftowe, które służą już jedynie jako atrakcje turystyczne.Warto także wspomnieć o ludowym zespole obrzędowym „Graboszczanie’’, który przedstawia  tradycyjne uroczystości weselne.

W 2009 roku minęła 60 rocznica założenia klubu sportowego pod nazwą „GKS Górnik Grabownica”. Obecnie  jest to klub piłkarski, który zrzesza w sekcji piłki nożnej około 80 zawodników, występujących w drużynach: seniorów, juniorów  oraz trampkarzy.

W moim  miejscu zamieszkania mieści się też Zespół Szkół w skład którego wchodzi Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, która 2007 r. obchodziła 100-lecie istnienia.

Więcej informacji na temat Grabownicy Starzeńskiej można znaleźć tutaj.