Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

O mojej miejscowości

GRABOWNICA, STARZEŃSKA to miejscowość w woj. podkarpackim (gmina Brzozów). Leży  na pograniczu Pogórza Dynowskiego i Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, nad rzeką Stobnicą. Liczy ok. 3,1 tys. mieszkańców. Nazwa wsi pochodzi od dużej ilość drzew – grabów, rosnących w tej okolicy, zaś drugi jej człon od  nazwiska właścicieli – Starzeńskich.

Moja miejscowość  posiada bogatą historię. Znajduje się tu dworek z XVIII wieku, który należał do właścicieli Grabownicy.

Mamy także zabytkowy murowany kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja i Józefa wykonany w stylu neogotyckim, który zbudowany został w latach 1913-26 według projektu architektów z Sanoka – Władysława Chomiaka i Wilhelma Szomka.

Na terenie wsi działa jedna z najstarszych ochotniczych straży pożarnych na Podkarpaciu, która w 2013 roku będzie obchodziła 125-lecie istnienia. Jednostka ta jest włączona do  krajowej sieci ratownictwa.

W Grabownicy znajdują się także nieczynne w większości szyby naftowe, które służą już jedynie jako atrakcje turystyczne.Warto także wspomnieć o ludowym zespole obrzędowym „Graboszczanie’’, który przedstawia  tradycyjne uroczystości weselne.

W 2009 roku minęła 60 rocznica założenia klubu sportowego pod nazwą „GKS Górnik Grabownica”. Obecnie  jest to klub piłkarski, który zrzesza w sekcji piłki nożnej około 80 zawodników, występujących w drużynach: seniorów, juniorów  oraz trampkarzy.

W moim  miejscu zamieszkania mieści się też Zespół Szkół w skład którego wchodzi Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, która 2007 r. obchodziła 100-lecie istnienia.

Więcej informacji na temat Grabownicy Starzeńskiej można znaleźć tutaj.